Ischias je názov pre bolesť spôsobenú podráždením sedacieho nervu. Čokoľvek, čo dráždi tento nerv, môže spôsobiť miernu až silnú bolesť. Ischias je zvyčajne spôsobený nervom v dolnej časti chrbtice. Ischias však nesúvisí len s chrbtom. Sedací (ischiatický) nerv je najdlhší a najširší nerv v našom tele. Prechádza od krížov, cez zadok a po nohách a končí až tesne pod kolenom. 

príčiny zápalu sedacieho nervu – ischiasu

Ischias nie je stav, ale skôr príznak iného problému spojeného s ischiatickým nervom. Uvádza sa, že až 40 percent ľudí zažije ischias aspoň raz v živote.

Príznaky ischiasu

 • Chronická vystreľujúca bolesť a neustály pocit pálenia pozdĺž sedacieho nervu, od dolnej časti chrbta cez zadok a dole po zadnej časti ktorejkoľvek nohy
 • Necitlivosť alebo slabosť krížov, zadku, nôh alebo chodidiel
 • Pocity „mravčenia“ v nohách, prstoch alebo chodidlách
 • Stredne silné až silné bolesti v krížoch, zadku a dolných končatinách
 • Jednostranné príznaky – ischias typicky postihuje len jednu nohu
 • Príznaky ischiasu vyvolané držaním tela – pocit bolesti pri sedení, pokuse o vstanie, ohýbaní alebo krútení chrbtice a pri kašli

V závislosti od miesta stlačenia nervu sa môžu vyskytnúť rôzne príznaky ischiasu. Napríklad nervové korene L5 a S1 sú bežne postihnuté a môžu spôsobiť tieto príznaky:

 • Ischias z nervového koreňa L5 môže spôsobiť bolesť pozdĺž vonkajšej časti stehna a nohy a slabosť pri zdvíhaní chodidla.
 • Ischias z nervového koreňa S1 môže spôsobiť bolesť lýtka a chodidla a necitlivosť pozdĺž vonkajšej strany chodidla a tretieho, štvrtého a piateho prsta

Príčiny bolesti sedacieho nervu

Ako najhlavnejšia a zďaleka najbežnejšia príčina ischiasu je herniácia disku v bedrovej chrbtici. Disky (platničky) majú funkciu vankúšov medzi stavcami chrbtice. Tieto disky slabnú a stávajú sa zraniteľnejšie našim pribúdajúcim vekom. Rôsolovité jadro platničky sa tlačí cez chrupavkovitý prstenec smerom von. Takto tlačí na koreň sedacieho nervu. 

Medzi časté príčiny ischialgie patria mechanické problémy s chrbticou (hlavne kvôli jej veľkému zaťaženiu v mladom veku) a jej degeneratívne zmeny, ako napríklad spondylóza ako reaktívna zmena na okraji tela stavca. Tá má za následok funkčnú poruchu nazývanú osteochondrózadegeneratívna zmena disku (platničky) plus osteofyty. Najčastejšie v oblasti stavcov C4 – C7 a L3 – S1.

Ďalšou príčinou (hlavne u starších ľudí, nad 60 rokov) je spinálna stenóza (zúženie miechy), ktorá vzniká prirodzeným opotrebením stavcov. Toto zlúčenie môže vyvíjať tlak na korene ischiasu. Medzi ostatné príčiny vzniku ischiasu patrí svalový kŕč, dlhé sedenie v nepohodlnej pozícii, osteoartritída, piriformis (zápal niektorých svalov), nádor chrbtice alebo vznik väzivových zrastov (epidurálna fibróza).

S ischiasom majú často skúsenosti aj ženy v tehotenstve. Po konzultácii so svojim gynekológom a neurológom môžete vyskúšať fyzioterapiu, špeciálne cviky na chrbticu, či posilňovanie panvového dna.

Chronický ischias

Prejavy a priebeh zápalu sedacieho nervu sa líši. Môže sa vyskytnúť raz, opakovať viackrát, ale dokonca pretrvávať aj dlhšie obdobie. Ischias môže prebiehať akútne (náhle) alebo chronicky (dlhodobo). V prípade chronickej formy je nevyhnutné a potrebné odborné vyšetrenie u neurológa, ktorý stanoví presnú a účinnú liečbu. Na zmiernenie bolesti a kŕčov sa často používajú lieky. Následne je predpísaná fyzioterapia.

Ischias môže vyvolať aj cukrovka, kedy dochádza k poruche periférnej vodivosti nervov a vzniká chronická neuropatická bolesť v oblasti bedrovej chrbtice.

Injekcia na ischias

Na liečbu ischiasu je možné podať lumbálnu steroidnú injekciu, tiež nazývanú injekcia kortikosteroidov. Keďže sa podáva presne do oblasti, kde pociťujete bolesť, poskytuje rýchlo pôsobiacu úľavu od bolesti. Samotný postup je pomerne rýchly, trvá asi 15 – 30 minút. Váš lekár navedie ihlu na správne miesto pomocou špeciálneho röntgenového žiarenia (fluoroskopia). Liek sa vstrekuje pomaly a vy budete krátko na to sledovaní.

injekcia na ischias zapal sedacieho nevrvu

Ako dlho bude účinok injekcie proti zápalu sedacieho nervu trvať sa môže líšiť. V niektorých prípadoch je účinok injekcie iba jeden týždeň, v iných prípadoch však môže úľava trvať až rok alebo aj dlhšie. Pacienti nedostanú spravidla viac ako tri steroidné injekcie za 12 mesiacov. 

Väčšina ľudí zaznamená výrazné zlepšenie príznakov ischiasu, najmä v súvislosti so zmiernením bolesti nohy. Steroidy môžu začať účinkovať už 24 hodín po podaní injekcie, ale môže trvať týždeň až dva, kým sa úplne prejaví ich účinok.

Ako poraziť ischias? Často sa odporúča, aby pacienti kombinovali epidurálnu injekciu s kvalitnými cvikmi na ischias. Injekcia môže poskytnúť dočasnú úľavu od bolesti sedacieho nervu a umožní vám lepšie začať alebo pokračovať s cvičebným režimom. Natiahnutie svalov, posilnenie jadra a zmena pohybu môžu zmierniť príznaky tohto ochorenia.

Cviky na ischias

Zápal sedacieho nervu je nielen nepríjemný, ale aj frustrujúci. Liečba zvyčajne zahŕňa nechirurgické metódy, ktoré môžete použiť podľa potreby, napríklad ošetrenie teplom a chladom alebo lieky na ischias proti bolesti. Aby ste zmiernili bolesť zo zápalu, môžete si tiež zacvičiť doma. Aj keď môžete mať pocit, že si nič nerobením oddýchnete, paradoxne by sa váš stav mohol touto nečinnosťou ešte viac zhoršiť.

cviky proti bolesti sedacieho nervu

Tu je niekoľko veľmi jednoduchých a účinných cvikov ako odblokovať sedací nerv, ktoré môžete vykonávať aj doma:

 • Pritiahnutie kolena k hrudníku – ľahnite si na chrbát, pokrčte kolená a chodidlá dajte na šírku vašich bokov. Potom ohnite jedno koleno k svojej hrudi a držte ho rukami. Opakujte to a nohy striedajte. Snažte sa udržiavať krk a ramená uvoľnené a natiahnite sa, pokiaľ je to možné. Nemalo by to byť pre vás nepríjemné.
 • Upravená poloha „cobra“ – keď ležíte tvárou dole s natiahnutým telom, položte ruky na podlahu na úrovni hrudníka o niečo širšie ako sú vaše ramená. Lakte majte pokrčené a jemne zatlačte na podlahu. Krk držte v neutrálnej polohe (nie je ohnutý) a pomaly zdvihnite trup a hlavu. V tejto polohe vydržte 5 až 10 sekúnd (6-10 opakovaní), potom relaxujte.
 • Natiahnutie sedacieho svalu – posaďte sa a prekrížte pravý členok cez ľavé koleno. Seďte rovno. Nakloňte sa dopredu s vystretým chrbtom, kým nebudete cítiť miesto v oblasti bedra a pravej časti sedacieho svalu. Môžete stlačiť a podržať 30 sekúnd. Túto činnosť niekoľkokrát zopakujte a potom urobte to isté s ľavou nohou. Môžete to precvičiť aj v ľahu na chrbte:

 • Strečing postojačky – položte jednu nohu na vyvýšené miesto (napríklad na stoličku alebo na schod). Nohy a prsty by mali byť rovno a potom sa nakloňte dopredu, až kým nepocítite tlak na zadnej strane stehna v hamstringoch. V tejto polohe vydržte 20 až 30 sekúnd (3 opakovania pre každú nohu).

Každodenné absolvovanie tých cvikov na ischias môže pomôcť natiahnuť chrbát a nohy a zmierniť bolesti sedacieho nervu.

yoga na uvoľnenie sedacieho nervu

Bylinky a masť na ischias

Prírodná liečba bylinkami na ischias môže byť založená na vnútornom užití rastlinných liekov s relaxačnými a nervovo posilňujúcimi účinkami. Ide napríklad o tieto bylinky:

 • Ľubovník bodkovaný
 • Plamienok (clematis)
 • Chmeľ
 • Harmanček
 • Mäta
 • Valerián lekársky
 • Železník lekársky
 • Šišiak stranokvetý
 • Goji
 • Prvosienka

Protizápalové účinky má ašvaganda, bazalka posvätná, kurkuma, cesnak, Harpagofyt ležatý, kajenské korenie, senovka grécka, ženšen pravý, zázvor a vŕbová kôra. Pri masážach sa osvedčil ricínový, levanduľový, klinčekový, borievkový a ľubovníkový olej.

Aj keď sa už zbavíte zápalu sedacieho nervu, nepodceňujte ani potom prevenciu a vyhnete sa tak prípadným ďalším problémom v budúcnosti. Pravidelne cvičte, buďte aktívni a vaše telo zostane flexibilnejšie. Nepodceňujte regeneráciu po práci a športe, doprajte si masáže a dostatok času a pokoja na zotavenie. Zvlášť v prípade, ak presedíte v práci tretinu dňa a potom sa nárazovo snažíte vylepšiť vašu kondíciu.

Ako poraziť ischias – cviky na zápal sedacieho nervu

4 názory na “Ako poraziť ischias – cviky na zápal sedacieho nervu

 • 28. marca 2023 o 15:04
  Permalink

  V poslednom čase ma trápi určitý nepríjemný zdravotný problém a mám dojem, že to súvisí s témou vašej stránky. Približne posledné dva mesiace sa mi stáva, že po dlhšom čase sedenia mi začne vystreľovať bolesť z bedier až do oblasti stehien. Niekedy je to nepríjemné a dosť mi to sťažuje prácu, keďže robím za počítačom. Väčšinou to ustúpi do pár minút, avšak potom nastane akýsi pocit mravčenia v stehnách, ktorý trvá tiež len chvíľu. Občas, keď dlhšie sedím a postavím sa, tak si necítim chodidlá a zadok. Obávam sa, že to má súvis s mojou prácou a sedením celý deň za počítačom. Podarilo sa mi však nájsť zopár článkov s týmto konkrétnym problémom a začínam mať obavy, že sa mi môže stav zhoršiť. Ten váš je vynikajúci, pretože som z neho získala veľa informácií. Na vašom sa mi páči grafická úprava a celkom široký záber riešenia… Viem, že tento problém by som mala riešiť s odborníkom, ale keďže mi neostáva čas nazvyš, budem rada, ak by ste mi poradili nejaké overené cviky, domáce rady alebo hocičo iné, čo by mi pomohlo. Každopádne, oba články boli pre mňa užitočné a som rada, že v dnešnej dobe existujú aj takéto spôsoby, ako sa dozvedieť niečo viac. Ak to niekomu pomôže, odporúčam ako doplnkový zdroj k tomu vášmu práve spomínaný článok…Vopred vďaka za každú radu!

  Odpovedať
 • 30. júla 2023 o 8:59
  Permalink

  aké cviky by som mal cvičiť pri lumbárnej stenozeDg.LIS s pseudorad. S1 bilat. M51.1, stenoze, vysunutej platrničke, hermii disku. hraničný rozmer spin kanal 11 mm, dorz. bulding diskov L4-S1, def. spondylozy. Ďakujem a môžu byť aj videa na cvičenie

  Odpovedať
 • 29. augusta 2023 o 11:34
  Permalink

  Ahojte. Chcem sa s vami podeliť o môj osobný príbeh boja s nepríjemným zápalom sedacieho nervu a o tom, čo mi pomohlo nájsť úľavu a opäť sa vrátiť k pohodlnému životu. Možno niektorí z vás sa s týmto problémom stretli, a tak verím, že môj príbeh vám môže priniesť aspoň trochu inšpirácie. Zápal sedacieho nervu je niečo, čo ma úplne zaskočilo. Náhle som sa ocitla v situácii, keď každý pohyb, či to bola chôdza alebo dokonca sedenie, spôsoboval silné bolesti. Prvou a veľmi dôležitou zmenou bola úprava môjho životného štýlu. Počúvala som svoje telo a dávala mu to, čo potrebovalo. Pravidelne som vykonávala cviky na rozťahovanie a posilnenie svalov okolo sedacieho nervu. Tieto cviky, ako sú strečing, joga a jemná posilňovacia cvičenia, mi pomohli uvoľniť napätie v oblasti a zmierniť bolesť. Pohyb bol pre mňa dôležitý, a preto som sa snažila denne prejsť aspoň na krátku prechádzku. Okrem toho som sa venovala aj zlepšeniu svojej držania tela. Dúfam, že tento príbeh môže byť inšpiráciou pre každého, kto sa s podobným problémom stretol. Držte sa a verím, že s odhodlaním a starostlivým prístupom môžete prekonať každú prekážku! 💪🌟

  Odpovedať
 • 14. januára 2024 o 9:38
  Permalink

  Ďakujem za cenné rady,liecim sa na ischias.Obmedzuje mi to často pohyb tela.Mam dobrého neurológia snažím sa dodržiavať jeho rady.

  Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *