Ľudská chrbtica je zložená (ako veža z lega) z 33 až 34 stavcov, medzistavcových platničiek a väzov. Chrbticu možno rozdeliť do piatich rôznych segmentov, pričom každá časť sa vyznačuje odlišnou stavcovou štruktúrou. Aby sme porozumeli tomu, ako vznikajú naše ťažkosti v dôsledku nesprávneho postavenia chrbtice, mali by sme pochopiť jej štruktúru a fungovanie.

Anatómia chrbtice

Chrbtica sa delí na 5 častí podľa oblasti, v ktorej sa nachádza. Každá oblasť má určitý počet stavcov, ktoré sa označujú písmenom odvodeným od latinského názvu.

  • krčná chrbtica (lat. vertebrae cervicales) – stavce C1 – C7
  • hrudná chrbtica (lat. vertebrae thoracicae) – stavce T1 – T12
  • drieková chrbtica (lat. vertebrae lumbales) – stavce L1 – L5
  • krížová kosť  (lat. vertebrae sacrales) – stavce S1 – S5
  • kostrč. (lat. vertebrae coccygeae)
anatómia chrbtice
Ako môžete vidieť na obrázku, naše stavce sú očíslované a rozdelené do spomínaných piatich oblastí.

Označenie stavcov chrbtice – C T L S

  • 7 stavcov v krčnej /Cervical/ oblasti (C1 – C7) – horná časť chrbtice má sedem krčných stavcov. Tie nám umožňujú otáčať, nakláňať a kývať hlavou. Krčná chrbtica vytvára dovnútra tvar C.
  • 12 stavcov v hrudnej /Thoracic/ oblasti (T1 – T12, poprípade Th1 – Th12) – V hrudnej strednej časti chrbtice máme 12 stavcov. Naše rebrá sa pripájajú k hrudnej chrbtici. Táto časť chrbtice sa mierne ohýba, aby vytvorila spätný tvar C.
  • 5 stavcov v driekovej /Lumbar/ oblasti (L1 – L5) – bedrová časť chrbtice pozostáva z piatich stavcov a tvorí dolnú časť chrbtice. Podporuje hornú časť chrbtice a pripája sa k panve. V tejto časti chrbtice sa vyskytuje práve v tejto oblasti, keďže znáša najväčšiu časť hmotnosti nášho tela.
  • 5 stavcov v krížovej /Sacrum/  oblasti (S1 – S5) – táto kosť sa spája s bokmi a má päť krížových stavcov. Krížové a bedrové kosti tvoria kruh, ktorý sa nazýva panvový pás.
  • 4 až 5 stavcov v oblasti kostrče /Coccyx/ – táto najmenšia časť sa nachádza v spodnej časti chrbtice. Svaly a väzy panvového dna sa pripájajú ku kostrči.
označenie stavcov chrbtice – L, S, T, C

Ako vidíme, chrbtica predstavuje dokonalý funkčný systém s jedinečnou architektúrou. Je dvakrát esovito prehnutá, čo zaisťuje jej pružnosť. Tvar chrbtice v tvare písmena S umožňuje, aby pôsobila ako tlmič nárazov pri chôdzi a behu, tým že prenáša silu priamo z panvy na lebku.

Všetky spomenuté časti do seba presne anatomicky a funkčne zapadajú. V jednotlivých segmentoch majú všetci ľudia rovnakí počet stavcov (okrem kostrče).

Klasifikácia stavcov a ich úloha

Stavce sú krátke kosti, základné stavebné a funkčné jednotky chrbtice. Telo stavca funguje ako hlavná štruktúra chrbtice a nesie asi 80% hmotnosti tela v stoji. Typický stavec môžeme anatomicky i funkčne rozdeliť na tri časti:

  • telo stavca,
  • oblúk stavca,
  • výbežky stavca.
stavce - stavba stavca
Krčné stavce majú najmenšie telá, naopak najväčšie ich majú driekové. Otvory v jednotlivých stavcoch vytvárajú spolu chrbticový kanál.

Krčné stavce

V ľudskom tele je sedem krčných stavcov. Prvý krčný stavec (C1) sa nazýva Atlas. Má tvar krúžku a podporuje lebku. C2 stavec sa nazýva Axis. Má kruhový tvar s tupou zubovitou štruktúrou, ktorá vyčnieva nahor do Atlasu. Prvé dva stavce spoločne umožňujú rotáciu a otáčanie hlavy.

Ostatné krčné stavce (C3 až C7) majú tvar škatúľ s malými tŕňovými výbežkam, ktoré tiahnu od zadnej časti stavcov.

Hrudné stavce

Pod posledným krčným stavcom je 12 stavcov hrudnej chrbtice. Tieto sú označované ako T1 až T12 (zhora nadol). T1 je najmenší a T12 najväčší hrudný stavec. Sú väčšie ako krčné kosti a majú dlhšie tŕňové výbežky.

Ich špecializovanou funkciou je spojenie s rebrami a tým ochrana životne dôležitých orgánov v našom tele.

Driekové stavce

Zo všetkých stavcov sú najväčšie a nesú väčšinu hmotnosti tela. Driekové stavce sú preto vystavené veľkej statickej záťaži a zároveň aj dôležitej dynamickej záťaži.

Ako bolo spomínané drieková (alebo inak nazývaná lumbálna chrbtica) sa skladá z piatich stavcov označných znakmi L1 až L5. Má väčší rozsah pohybu ako hrudná chrbtica, ale menej ako krčná.

Krížová kosť

Sacrum sa nachádza za panvou. Krížovú kosť tvorí päť kostí (S1 až S5), ktoré sú zrastené do trojuholníkového tvaru (tento proces začína až po 20.roku života). Krížová kosť zapadá medzi dve bedrové kosti spájajúce chrbticu s panvou. Posledný bedrový stavec (L5) artikuluje (pohybuje sa) s krížovou kosťou.

Kostrč

Kostrč vznikla zo 4 až 5-tich zakrpatených stavcov. Je to drobná trojuholníková kosť. Rohy kostrče a krížovej kosti sa spájajú pomocou chrupky.

Medzistavcové platničky

Medzi telami stavcov (chrbtových kostí) sa nachádzajú medzistavcové platničky. V chrbtici človeka je 23 platničiek. Ich najhlavnejšou úlohou je spájať stavce a tlmiť nárazy tela.

Okrem miest umožňujúcich vzájomný pohyb, slúžia platničky aj ako pružné vložky tlmiace otrasy. Veľkosť zaťaženia medzistavcových platničiek demonštruje skutočnosť, že dospelý človek meria až o dva centimetre menej ako ráno.

Všetkých 33 chrbtových kostí (stavcov) poskytuje ako jeden celok podporu tela a umožňuje človeku vykonávať základné pohyby, ako je vzpriamené státie a ohýbanie. Miecha, ktorá je chránená stavcami, spája nervy v celom tele s mozgom a poskytuje funkcie a pohyb do všetkých častí tela.

Najčastejšie Diagnózy chrbtice L4/L5 a L5/S1

Ako sme spomínali, stavce sú v medicíne označované veľkým písmom (alebo skupinou písmen) a konkrétne prideleným číslom. Lekár pri označení danej diagnózy (napr. po RTG alebo magnetickej rezonancii) používa kombináciu znakov.

  • Zistenie problému v spodnej časti driekovej chrbtici v prepojení s krížovou časťou má označenie L5-S1 (alebo L5/S1). 
  • Diskogénna lumbálna bolesť – najčastejšie sú postihnuté segmenty L4/L5 a L5/S1.
  • Syndróm chronickej lumbálnej nestability L3/L4 a L4/L5.
  • Hrudná diskogénna bolesť – najčastejšie postihnuté hrudné medzistavcové platničky v úrovni Th8/9 až Th11/12.
  • Najčastejšie zdravotné problémy v krčnej chrbtici sú v oblasti C6-C7 a C7-T1.
Stavce chrbtice, označenie stavcov C T L S – krčné, hrudníkové, driekové, krížové

3 názory na “Stavce chrbtice, označenie stavcov C T L S – krčné, hrudníkové, driekové, krížové

  • 14. augusta 2023 o 11:23
    Permalink

    Ahojte. Ja mám problém so skoliózou chrbtice. Je to celkom bolestivé ochorenie, ktoré som si spôsobila sama ako malé dieťa, keď som nosila ťažkú školskú tašku plnú zbytočných kníh, ktoré som aj tak nepoužívala, a to len na jednom ramene. Teraz, keď sa vystriem, moja postava je taká, že mám jedno rameno padnuté asi o 1 cm nižšie. Doktori mi povedali, že ak sa s tým nepustím do riešenia, môžem skončiť na vozíku. Preto som sa rozhodla chodiť na bolestivé rehabilitácie, pretože som nechcela dopadnúť takto. Ozýva sa to tŕpnutím chrbta a bolesťou pri lopatke. Taktiež sedavá práca mi vôbec nepomáha, naopak, cítim na tom mieste zmeny počasia a rameno sa nejakým spôsobom stále nevracia do normálu. Povedali mi, že ak nič nezaberie a nepokúsim sa tomu predísť, jedinou možnosťou bude operácia, ktorú sa chcem určite vyhnúť. Jediné, čo mi asi pomáha zmierniť bolesť sú plávanie, teplé obklady a flektorové náplasti od bolesti, najmä keď je to neznesiteľné, čo sa často deje pri zmene počasia.

    Odpovedať
  • 16. marca 2024 o 8:35
    Permalink

    Pádom som si poškodila Th8 a Th9:hradné stavce,aby nebolo málo,tak aj l4 a L5.Aká je dlhá liecba?Srdečná Vám vďaka.

    Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *