Ak ste už mali bolesti krížov, nie ste sami. Bolesť chrbta je jedným z najbežnejších dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú navštíviť lekára alebo vynechávajú deň v práci. Bolesť chrbta môžu mať aj deti v školskom veku. Intenzita bolesti chrbta môže byť od tupej, neustálej bolesti po ostrú alebo vystreľujúcu bolesť. Môže sa to začať náhle v dôsledku nehody alebo v dôsledku zdvíhania ťažkých predmetov. Rovnako sa môže bolesť chrbta vyvíjať časom, ako starneme.

ako sa zbaviť bolesti krížov babské rady

Symptómy a príznaky bolesti krížov

Bolesť krížov môže zahŕňať rôzne príznaky. Môžu byť mierne a nepríjemné, ale v niektorých prípadoch môžu byť príznaky aj ťažké a oslabujúce. Bolesť krížov môže začať buď náhle alebo pomaly. Môže prichádzať a odchádzať a časom sa bude postupne zhoršovať. V závislosti od príčiny vzniku bolesti v krížoch môžu byť symptómy zaznamenané rôznymi spôsobmi, napríklad: 

  • Tupá bolesť krížov
  • Pichanie a pálivá bolesť, ktorá sa pohybuje od krížov po zadnej strane stehien, niekedy aj do nôh alebo chodidiel, môže zahŕňať necitlivosť alebo mravčenie
  • Kŕče a tlak v krížoch, panve a bokoch
  • Bolesť chrbta v oblasti krížov, ktorá sa zhoršuje po dlhšom sedení alebo státí
  • Ťažkosti pri státí, chôdzi alebo pri prechode zo stoja do sedu

Okrem toho sa príznaky bolesti krížov zvyčajne delia podľa typu nástupu a trvania na:

Akútna bolesť v krížovej oblasti

Tento typ bolesti sa zvyčajne objaví náhle a trvá niekoľko dní alebo týždňov. Považuje sa za normálnu reakciu tela na poranenie alebo poškodenie tkaniva. Bolesť sa postupne zmierňuje, keď sa telo zotavuje zo zranenia.

Mierna bolesť krížov

Trvá zvyčajne 6 až 12 týždňov. Tento typ bolesti je mechanickej povahy ako napríklad namáhanie svalov alebo bolesť kĺbov. V tomto prípade je vhodné zvážiť lekárske vyšetrenie, ktoré sa odporúča v prípade, že je bolesť silná a obmedzuje schopnosť zúčastňovať sa na činnostiach každodenného života ako je spánok a práca.

Chronická bolesť chrbta

Zvyčajne sa definuje ako bolesť krížov, ktorá trvá viac ako 3 mesiace. Chronická bolesť chrbta si vyžaduje dôkladné lekárske ošetrenie, aby sa určil presný zdroj bolesti. Máva závažný priebeh a obyčajne nereaguje na počiatočnú liečbu.

Pri prechode ľudí do stredného veku, je vyššia pravdepodobnosť, že pocítia bolesti v krížoch. Dôvodom je ich vek. 

V priebehu času sa kosti a kĺby v krížoch menia. Vaše platničky, ktoré slúžia ako vankúše medzi kosťami v chrbtici, majú tendenciu sa opotrebovať a rozpadajú sa. Tieto štrukturálne zmeny spôsobujú bolesť.

Väčšina prípadov bolesti krížov napriek tomu pochádza z pnutia alebo vyvrtnutia v dôsledku nadmerného používania alebo zaťaženia chrbtice. Príčinou môžu byť aj neprirodzený pohyb, nehody alebo zdvíhanie ťažkých predmetov. Vo väčšine prípadov je najlepším krokom počkať a zistiť, či bolesť ustúpi sama. Ak bolesť neustúpi ani po troch až štyroch dňoch, je čas navštíviť lekára.

Avšak v závislosti na zdroji bolesti chrbta a jeho závažnosti môžete vyskúšať niekoľko domácich liekov na bolesť krížov, ktoré vám pomôžu bolesť zmierniť. Tu je niekoľko možností na zváženie.

aký krém na bolesť chrbta
aký krém na bolesť chrbta

Babské rady a recepty na akútnu bolesť krížov

Existuje široká škála prírodných prostriedkov na zmiernenie bolesti chrbta v krížovej oblasti. Tie vám môžu pomôcť so znížením príjmu liekov alebo pomôcť vašej existujúcej lekárskej liečbe. Zoznámte sa s týmito prírodnými možnosťami zmierňujúcimi bolesť a zistite, čo vám najlepšie vyhovuje.

Doprajte si každý deň protizápalový nápoj

Ak pravidelne konzumujete protizápalové jedlá, môžu sa vám v krvi hromadiť antioxidačné, protizápalové a dokonca aj protirakovinové látky. Tieto látky hrajú dôležitú úlohu pri znižovaní a eliminácii zápalových reakcií v tele.

Pravidelná konzumácia týchto zdravých nápojov pomáha znížiť bolesť chrbta.

  • Kurkumové mlieko

Kurkuma je ázijské korenie s antioxidačnými, antitritické a protizápalovými vlastnosťami.

Jednoduchou metódou konzumácie kurkumy je rozmiešanie malého množstva (1/2 čajovej lyžičky) prášku kurkumy v pohári teplého mlieka. Ak máte radšej sladkú chuť, do mlieka môžete pridať med alebo stéviu. Konzumujte tesne pred spaním, aby protizápalový proces pôsobil aj počas spánku.

Konzumácia mliečnych výrobkov môže u niektorých ľudí zvýšiť zápal. V takýchto prípadoch môže byť užitočné vyskúšať rastlinné mlieko, odporúčame napríklad mandľové.

  • Čerešňový džús

Čerešne sú bohaté na antioxidanty a protizápalové látky. Čerešňová šťava môže pomôcť zmierniť chronickú bolesť svalov alebo aj bolesť spôsobenú cvičením a je ľahko dostupná v obchodoch. Skúste každý deň vypiť pohár čerešňového džúsu a zistite, či má pozitívny vplyv na zmiernenie bolesti chrbta.

  • Zázvorovo-zelený čaj

Môžete tiež vyskúšať bylinné nápoje, napríklad zázvorovo-zelený čaj, ktorý obsahuje účinky zeleného čaju a zázvoru na zmiernenie bolesti. 

Po určitú dobu sa tieto protizápalové látky môžu hromadiť vo vašej krvi, takže zahrnutím týchto nápojov do dennej stravy pomôžete znížiť celkový zápal a zabrániť vzniku nových zápalových bolestí.

Zaspávajte rýchlejšie a spite dlhšie

Ak máte pokojný spánok, bude vás chrbát cez deň bolieť o čosi menej. Noc regeneračného spánku má liečivé účinky a budete sa cítiť svieži, omladení a menej vystresovaní.

Vyskúšajte po jednom tieto prírodné spánkové pomôcky a zistite, ktorá z nich vám najlepšie vyhovuje:

  • Vitamíny C a B6 – sú prírodné steroidy, ktoré vo vašom tele riadia metabolizmus a podporujú dobrý spánok. Je známe, že vitamíny C a B6 pomáhajú telu produkovať a regulovať prírodné steroidné hormóny
  • Melatonin – prírodný spánkový hormón, melatonín, je možné brať ako doplnok na zlepšenie spánkového cyklu
  • L-theanín – je to aminokyselina nachádzajúca sa v čajových listoch, ktorá vám pomáha cítiť sa uvoľnene a lepšie spať
  • Valeriána – doplnky vyrobené z koreňa rastliny Valeriány lekárskej vám môžu pomôcť rýchlejšie zaspať a spať dlhšie

Ďalšou možnosťou je čerešňová šťava alebo čerešňové extrakty. Čerešne obsahujú enzýmy, ktoré napomáhajú lepšiemu spánku.

Vyvarujte sa dlhodobého statického držania tela

Je dôležité venovať pozornosť kĺbom a svalom vašej chrbtice a bedier. Predchádzajte únave a namáhaniu týchto kĺbov pomocou jednoduchých nasledujúcich tipov.

  • Vyvarujte sa nadmernému sedeniu alebo zvážte použitie stola na státie počas práce. Pri dlhšom sedení sa zvyšuje tlak na vaše platničky. Snažte sa vstať každú hodinu a prejsť sa, aby ste odbremenili svoje miechové disky.
  • Skontrolujte svoje držanie tela a vyrovnajte krk, ramená a chrbát, aby ste zabránili namáhaniu chrbtice. Zlé a nepodložené držanie tela môže viesť k problémom s chrbticou, ktoré spôsobujú aj bolesti v krížovej oblasti.
  • Striedajte činnosti, aby ste zabránili nadmernej únave rovnakého súboru svalov a kĺbov. Napríklad ak už nejaký čas stojíte a pracujete, zvážte prechod na inú činnosť, pri ktorej si môžete sadnúť. Ak si už vaše svaly a kĺby oddýchli, môžete sa vrátiť späť do stoja.

Ak sa u vás objavia príznaky, zvážte menej namáhavé činnosti, ako je čítanie knihy alebo počúvanie hudby. Tieto činnosti môžu pomôcť odvrátiť vašu pozornosť od bolesti a zároveň nechať odpočívať chrbát.

Jemne natiahnite kĺby a mäkké tkanivá pomocou jogy

Jóga je efektívny spôsob, ako si pretiahnuť chrbát, zlepšiť zdravie svalov a kĺbov, zvýšiť distribúciu živín prostredníctvom krvného obehu a zvýšiť flexibilitu chrbtice.

Ak začínate, vykonávajte cviky pomaly a pokračujte iba ak sa cítite pohodlne a bez bolesti. Postupne budete môcť pridať viac cvikov. Ideálny čas na jogu je skoro ráno, pretože vám pomôže uvoľniť chrbticu a tiež znížiť stuhnutosť a bolesti chrbta.

Skúste meditáciu

Meditácia je vynikajúci spôsob, ako zlepšiť koncentráciu, uvoľniť hormóny a znižovať úzkosť a stres. Prostredníctvom meditácie všímavosti môžete ovládať spôsob, akým vaše telo vníma bolesť.

Nájdite si tichú a tmavú miestnosť a každé ráno 5 až 10 minút meditujte. Môžete tiež vyskúšať meditáciu pred spaním alebo počas pauzy v práci. Ak neradi meditujete, vyskúšajte jednoduché dychové cvičenia. Urobte 10 hlbokých a pomalých nádychov za sebou.

Podporte svoje telo v teplom bazéne

Vztlak vody vám umožní vychutnať si výhody cvičenia s menšou bolesťou. Cvičenie vo vode tiež pomáha regulovať činnosť nervov a svalov a zmierňuje bolesť. 

Ak dávate prednosť teplejším bazénom, skúste vyhľadať hodiny vodného cvičenia a bazény na vodoliečbu. Vodné cvičenia sa často vykonávajú vo vode, ktorá má asi 28 – 31 °C. Teplota vody v bazénoch používaných na vodoliečbu máva ako 33 stupňov.

Majte vždy po ruke hrejivé náplasti

Hrejivé náplasti, ktoré sa aktivujú pri kontakte s telom môžete používať pri cestovaní alebo ich mať vždy pripravené v nočnom stolíku. Rýchlo sa aktivujú, poskytujú nepretržitý prísun tepla a dajú sa nosiť aj pod oblečením. Pri ich používaní postupujte podľa pokynov na obale a nepoužívajte náplasť príliš dlhú dobu, aby ste zabránili poškodeniu pokožky. Niektoré náplasti sú tiež napustené liekmi na účinnejšiu úľavu od bolesti.

Liečba chladom a teplom

Najlepšie je ihneď po poranení chrbta použiť studené obklady. Zmierňujú bolesť znecitlivením poranenej oblasti a zmierňujú opuch. Asi 48 hodín od začiatku bolesti chrbta však môže byť užitočné priložiť si na chrbát vyhrievacie podložky alebo fľašu s teplou vodou. Teplo upokojuje a uvoľňuje boľavé svaly. Tiež zvyšuje prietok krvi, čo pomáha procesu hojenia. Majte na pamäti, že tepelná terapia je užitočná iba prvý týždeň.

Obmedzte odpočinok v posteli

Ak ide o liečbu bolesti chrbta, odpočinok v posteli nie je správna voľba. Lekári vedia, že je lepšie neustále sa hýbať, aby vaše svaly nestuhli. Odpočinok v posteli pri bolesti krížov je užitočnou liečbou len v prípade, ak sú bolesti také silné, že vám spôsobuje bolesť hoci aj sedenie alebo státie. Snažte sa však neležať viac než niekoľko hodín naraz a nie dlhšie ako jeden alebo dva dni.

Fyzická aktivita

Cvičenie pomáha budovať silné a pružné svaly, ktoré budú menej náchylné na zranenie. Môže tiež pomôcť procesu hojenia boľavého chrbta a zabrániť problémom v budúcnosti. Poraďte sa so svojím lekárom o vypracovaní cvičebného programu alebo vyhľadajte odborníka, ktorý vám s tým pomôže. Dobrý program zvyčajne zahŕňa tri hlavné formy cvičenia: aeróbne cvičenie, silový tréning a cviky na flexibilitu.

čo je dobré na bolesť krížov
čo je dobré na bolesť krížov

Doplnkové terapie

Na úľavu od bolesti krížov môže byť užitočných niekoľko typov doplnkovej terapie. Patrí sem:

  • Akupunktúra, pri ktorej terapeuti vpichujú sterilizované ihly tenké do vlasov do presných bodov na tele, aby uvoľnili zablokovanú energiu;
  • Manipulácia s chrbticou, pri ktorej chiropraktici vyvíjajú tlak priamo na vaše telo, aby upravili vyrovnanie chrbtice;
  • Terapeutická masáž na uvoľnenie bolestivých svalov;
  • Odbúravanie stresu. Zostať uvoľnený je dobré pre váš chrbát aj pre duševné zdravie. Ak máte strach, vaše telo spustí reakciu „boj alebo útek“, ktorá spočíva v napnutí svalov, aby ste boli pripravení na akciu.
  • Pohybové terapie, ako napríklad joga alebo tai chi, ktoré môžu pomôcť natiahnuť a posilniť chrbtové svalstvo.

Aj keď sú rôzne dôkazy o tom, že sú tieto terapie účinné, často sa kombinujú s inými domácimi liekmi na bolesť krížov.

Bolesť krížov z prievanu a klimatizácie je takisto veľmi častým javom. Preto dbajte na to, aby bola chrbtica pri spánku v správnej polohe a v teple. Ofúknutie môže dráždiť svaly. Myslite na to, aj pri nastavovaní vašej klimatizácie aj v horúcich letných dňoch.

Pocit bolesti spôsobuje aj hernia disku (vysunutie platničky). Platnička tlačí mimo priestor medzi kosťami a stláča nerv v mieste, kde vychádza z miechy. Ak je bolesť spôsobená sedacím nervom, ktorý vedie do nôh a zadku, nazýva sa táto bolesť ischias.

Nájsť dokonalú techniku ​​na úľavu od bolesti je zvyčajne proces pokusov a omylov, takže stojí za to preskúmať všetky možnosti. Vyskúšajte tieto prírodné možnosti na zmiernenie bolesti chrbta a zistite, čo vám najlepšie vyhovuje. Silnú bolesť, ktorú nedokážete prekonať sami, musí vyhodnotiť váš lekár a určiť presný plán diagnózy a liečby.

 

cviky na bolesť chrbta
cviky na bolesť chrbta
joga cviky na bolesť krížov
joga cviky na bolesť krížov

 

Ako sa zbaviť bolesti krížov – Babské rady na akútnu bolesť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *